Lekeler nasıl çıkarılır?

Çocuklarınızın pantolonlarındaki çimen lekeleri ne olacak?

Lekeyi saf sirke veya %90 alkolle (kumaş için uygunsa) ıslatın, durulayın ve doğru çamaşır deterjanı (beyaz çamaşırlar için toz veya renkliler için jel) kullanarak makinede normal şekilde yıkayın.

Çocuklarınızın giysilerinde dondurma, çikolata, meyve, meyve suyu lekesi gibi lekelerle sürekli sorun mu yaşıyorsunuz?

Bu ipucunu deneyin: Lekeyi sulandırılmış sirkeyle (2 sofra kaşığı saf sirke, ¼ litre su) ıslatın, durulayın ve doğru çamaşır deterjanı (beyaz çamaşırlar için toz veya renkliler için jel) kullanarak makinede normal şekilde yıkayın.

Kahve/çay seviyorsunuz değil mi? Ama en sevdiğiniz bluzunuzun üzerinde değil?

Böyle bir durumda şunu deneyin:

  • Beyaz pamuklularda: lekeyi hidrojen peroksitle ıslatın ardından normal yıkama yapın
  • Renkli pamuklularda: lekeyi sulandırılmış sirkeyle (2 sofra kaşığı saf sirke, ¼ litre su) ıslatın, ardından normal şekilde yıkayın
  • Yünlülerde: lekeyi eşit oranlarda karıştırılmış alkol ve saf sirkeyle hazırlanmış karışımla ıslatın. Ardından durulayın ve makinede yıkayın.
    .

Mum lekesiyle nasıl başa çıkacaksınız?

Lekenin kazınabilir kısmını çıkarın, ardından kumaşın her iki tarafına kağıt havlu koyun ve mumun geri kalanını ütüyle eritin.

Perdeleri nasıl yıkayacaksınız? Bembeyaz perdeler için bunları deneyin

Perdeleri daima diğer çamaşırlardan ayrı yıkayın ve asla kurutucuda kurutmayın. Asılmalarını sağlayan tüm parçaları çıkarın, aksi halde makinenin mekanik parçalarına ve perdelere zarar verebilirsiniz. Kazanın yalnızca ¼'lük kısmını doldurun. Perdeleri 30°C sıcaklıkta (Narin çamaşır programı) bol miktarda suyla (ekstra su), mümkün olduğunca az sürtünmelerini sağlayarak ve az sıkarak yıkayın ve perdeler için özel olarak üretilmiş deterjan ekleyin (özel ağartıcı bileşenler içerir). Yıkama sonrasında hemen asın; aksi halde istemeyeceğiniz kırışıklıklar meydana gelir.

Giysilerimizin üzerindeki kan lekesini nasıl çıkaracağız?

Yeni leke: giysileri yalnızca soğuk suda ıslatın, leke kaybolacaktır.
Eski kurumuş lekeler: bikarbonat soda veya tuzla soğuk su kullanarak bir karışım hazırlayın. Giysileri bu su ile ıslatın; lekeler çıkacaktır.

Sakız da sorun olabiliyor, değil mi? Bunu deneyin…

Sakızı dondurmak için giysileri dondurucuya koyun veya üzerine buz küpleri yerleştirin. Ardından tırnağınızla kazıyın ve makinede yıkayın.

Yağ lekesi gerçekten de giysilerimizin üzerinde güzel durmuyor

Lekenin üzerine hemen talk pudrası yayın. Lekenin kurumasını bekleyip, ardından talk pudrasını nazikçe fırçalayın. Leke tamamen çıkana kadar bu işlemi tekrarlayın. İşlemin ardından giysiyi makinede normal şekilde yıkayın.

Ketçap lekeleri

Eşit miktarda gliserin ve sıcak suyla bir karışım hazırlayın. Çamaşırı bu karışımda bir saat kadar bekletip, ardından makinede normal şekilde yıkayın.

Çocuklarınız kağıt dışında her şeyin üzerini çizmeye bayılıyor mu? Mürekkep, boya, vb. lekeleri nasıl çıkar?

Mürekkebi kağıt havluyla kurutarak olabildiğince çıkarmaya çalışın. Ardından lekenin altına beyaz, temiz bir parça koyup lekeyi başka bir parçayla ıslatın. Parça ile saf sirke veya alkol (kumaş için uygunsa) kullanmak da yardımcı olacaktır.

Pas lekeleri ne olacak?

Küçük lekelerin üzerine tuz yayın. Tuzun üzerine biraz limon suyu dökün ve bunun gece boyunca işlemesine izin verin. Ertesi gün bunu iyice durulayın ve çamaşır makinesinde yıkayın. Daha büyük lekelere başka şekilde işlem yapmanız gerekir: pas için özel ürünleri kullanın ve üreticinin ambalajın üzerindeki talimatlarını izleyin.

Makyaj yüzde güzel duruyor, giysilerinizin üzerinde değil...

Lekeli parçayı kağıt havlu üzerine yerleştirip arka tarafını %90 alkolle (kumaşa uygunsa ve leke yağlı değilse) ıslatın. Leke yağlıysa, o zaman bir miktar yağ giderici kullanın.