Ako odstrániť škvrny?

Čo urobiť s trávou na detských nohaviciach?

Nalejte na škvrnu čistý ocot alebo 90% alkohol (ovšem ak to látka dovoľuje!), prepláchnite a klasicky vyperte v práčke s vhodným typom pracieho prostriedku (prášok - biele prádlo alebo gél - farebné prádlo).

Máte ustavične problém so zmrzlinou, čokoládou, ovocím, džúsom a pod. na oblečení vášho dieťaťa?

Skúste nasledovný tip: škvrny namočte do roztoku octu (2 polievkové lyžice čistého octu v ¼ litroch vody), prepláchnite a klasicky vyperte v práčke s vhodným typom pracieho prostriedku (prášok - biele prádlo alebo gél - farebné prádlo).

Máte radi kávu alebo čaj, ale nie na vašej obľúbenej blúzke či košeli?

Ak sa také niečo stane, vyskúšajte nasledovné:

  • pri bielej bavlne: namočte škvrnu do peroxidu vodíka a potom klasicky vyperte
  • pri farebnej bavlne: namočte škvrnu do roztoku octu (2 polievkové lyžice čistého octu v ¼ litroch vody) a potom klasicky vyperte
  • pre vlnu: namočte škvrnu do roztoku pripraveného z rovnakého podielu čistého alkoholu a ocotu. Potom opláchnite a vyperte v práčke.

A čo s voskom na vašom oblečení?

Pokúste sa zoškrabať väčšiu časť škvrny, potom umiestnite papierovú servítku, alebo pijak na obidve strany textílie a rozpustite zvyšok vosku pomocou žehličky.

Ako vyprať biele záclony poriadne a zaistiť im belosť?

Vždy perte záclony oddelene od ostatného prádla a nikdy ich nesušte v sušičke prádla. Odstráňte všetky súčasti, ktoré umožňujú zavesenie, inak môžete poškodiť mechanické časti práčky a aj záclonu. Dodržujte zaťaženie len ¼ bubna. Záclonu perte na 30 ˚C (program Jemná) s väčším množstvom vody (extra voda) pri najnižších otáčkach. Pridajte prostriedok určený pre pranie záclon (obsahuje špeciálne bieliace zložky). Po vypratí záclonu ihneď zaveste, inak sa vám pokrčí.

Krv naozaj nie je bežná na našom oblečení, pozrime sa preto ako ju odstrániť

Čerstvé škvrny: stačí iba namočiť do studenej vody - škvrnu z oblečenia jemným trením odstránite ihneď.
Staré škvrny (zaschnuté): pripravte roztok zo sódy bikarbóny alebo soli a studenej vody. Namočte oblečenie a škvrny budú odstránené.

Žuvačka môže byť problém, že? Skúste toto ...

Vložte oblečenie do mrazničky a počkajte kým sa žuvačka zmrazí. Potom zmrazenú žuvačku zoškriabte nechtom z oblečenia a vyperte v práčke.

Masť, tuk, olej skutočne nie sú pekné na oblečení

Ihneď zasypte škvrnu púdrom (detským alebo telovým). Nechajte škvrnu nasiaknuť púdrom a potom jemnou kefkou vykefujte opatrne púder zo škvrny. Opakujte túto činnosť až kým škvrnu úplne neodstránite. Potom oblečenie vyperte v práčke.

Kečupové škvrny

Pripravte roztok z dvoch rovnakých dielov glycerínu a teplej vody. Máčajte bielizeň v roztoku jednu hodinu a potom klasicky vyperte v práčke.

Píše a kreslí vaše dieťa rado všade inam len nie na papier? Ako odstrániť atrament, farby a pod.?

Skúste odstrániť čo najviac z machuľe od atramentu/farby papierovým obrúskom. Potom podložte pod škvrnu čistú bielu handričku, škvrnu navlhčite a ďalšou čistou bielou handričkou škvrnu jemne odstráňte. Pomôcť vám taktiež môže čistý ocot alebo alkohol (ak to tkanina povoľuje!).

A čo s hrdzou?

Malé škvrny posypte soľou. Na túto soľ potom vylejte citrónovú šťavu a nechajte pôsobiť cez noc. Na druhý deň dokonale vymyte vodou a potom vyperte v práčke. Pri väčších škvrnách použite špeciálne určený čistič na hrdzu, postupujte podľa pokynov výrobcu uvedených na obale.

Make-up je pekný na tvári ale nie na oblečení ...

Časť so škvrnou položte na papierovú servítku a namočte zadnú stranu 90% alkoholom (ak to látka povoľuje, ak nie je mastný fľak). Ak mastný fľak je, potom použite odstraňovač mastnoty.